Papagáje

Kakadu ružový Kakatoe roseicapilla




Tento kakadu, jediný zo všetkých, je ružovo a sivo sfarbený. Patrí do rodu kakadu bielozobákových. Vrchnú časť tela má popolavosivú, kostrč sivobielu a nízku, ale široký chochol svetložltej farby. Hlava, krk, hruď a brucho sú červervenoružové. Veľké spodné krídlové krovky sú ružové. Zobák je vyšší ako dlhší, má sivobielu farbu a ozobie je porastené ružovými pierkami. Okružie je sivobiele a nohy sivé. Dĺžka dospelého vtáka je 37 cm, krídla 27 cm a chvosta 13 cm. Samička sa zafarbením od samčeka neodlišuje.

Tri rasy kakadu ružového sa vyskytujú takmer na celom austrálskom kontinente, okrem pobrežných oblastí, a človek ho rozšíril aj do Tasmánie. Jeho počet sa v Austrálii neznižuje, naopak, zvyšuje. V ranných a večerných hodinách hľadajú na poliach potravu a narobia znateľné škody na úrode. Veľa ich postrielajú ľudia, lebo tento druh nevydáva varovné signály. Tým, že zbirajú piesok na cestách, často sa stávajú obeťou automobilovej dopravy. Lietajú pomalými silnými údermi krídiel a pri tokaní samček prenasleduje samičku vo výške. Hniezdnu dutinu v kmeňoch kaučukovníkov vystielajúlistami a okolo otvoru olupujú kôru. V decembri počuť všade ne stromoch krik ich mláďat.

Kakadu ružový patrí k najmenším kakadu, je veľký asi ako kavka, a obchodníci, ktorí ho dovážajú, zvyčajne ho ponúkajú za pomerne nízku cenu. Skoro skrotne a ku svojmu pánovi veľmi priľne. Má malé vlohy na "hovorenie", sotva sa naučí niekoľko slov. Proti zime je odolný ako všetky kakadu a na ošetrovanie je takiso málo náročný.

Zo všetkých kakadu bol prevdepodobne najčastejšie odchovaný. Problém je však zostaviť chovný pár, lebo záleží na tom, ako pri všetkých veľkých papagájoch, aby obidva vtáky spolu sympatizovali.

Priestor voliery, v ktorom je hniezdna búdka, musí byť chránený pred nepriazňou počasia. Voliéra by mala byť najmänej 4m dlhá a 2m široká i vysoká. Najlepšie sa osvedčila búdka z hrubých dosák s rozmermi 25x25 cm, výška 2m. Samička znáša 2-5 bielych vajec, na ktorých cez deň striedavo sedia obidvaja rodičia, v noci len samička. Doba liahnutia trvá asi 30 dní. Pri výchove mláďat týmto vtákom poskytujeme okrem normálneho krmiva čo najviac vyklíčených a nedozretých semien, vajcové krmivo a zeleninu. Pri tomto druhu kakadu sa vyskytujú dve mutácie, z ktorých jedna má bielu vrchnú časť a druhá spodnú časť tela. Prvé s tmavoružovou spodnou časťou tela sú krajšie.